Notebook pro fotografa? Neexistuje! Musíte si jej vyrobit!
Aneb realita testů techniky v médiích!


* Když jsem zjistil, že už jsou ntbk pro kohokoliv (herní, managerské, domácí, dětské, pro "Blbky z Facebooku"), vyrazil jsem si koupit ntbk pro fotografa, abych nebyl vázán pouze na stolní pc a externí monitor a ono ouha, on neexistuje! 
 
 
Pozn. Popisované skutečnosti se váží k datu leden 2013!

* Bolest č1 Displej.
A nebudu si vůbec brát servítky!
 Nějaký velmi dobře placený manager (z pohledu fotografa idiot) totiž rozhodl, že IPS displeje budou dodávat výhradně do  tzv. „profi“ 12, 13 a 15 notebooků, ultrabooků a tabletů, pak až do externích monitorů!
Prezentace fotek na IPS 13 a 15 ve FULL HD je sice pěkná, ale práce ve Fotoeditoru v 15 stěží použitelná a ve 13 inch díky miniaturnímu písmu již nemožná!
Těch několik málo ntbk co už IPS displej, nebo alespoň displej s lepším úhlovým zobrazením v 15 nabízí, mají zase pouze a zásadně Core i5! Zato novější i7 najdete i v nejhorším možném rozlišení pro 15 inch tedy 1366 x 768!!!!! Můžete se ptát proč píšu "pouze i5". Jde mi o zpracování dat z D 800, tedy 36 mpx z RAW a práce a ukládání v TIFF formátu. Takže nezbylo než pořídit "co nejlepší" displej ve Full HD v 17,3 a s INTEL Core i7, zbytek už je třeba dotunit.

Sice jsem našel jednu 17- ku Acer již "vytuněnou" z výroby: s SSD diskem 256 GB pro OS + 1 Terrovým odkládacím diskem/7200 ot. a s "lepším displejem" ale nikde  jej nebylo možno vidět naživo!!! Stejně jako Samsung řady N......
* Jak tragický obraz mají běžné i nové ntbk se starými obrazovkami, zjistíte srovnáním s FHD IPS displejem, nebo profi monitorem. Do šoku vás dostane i návštěva prodejny s produkty Apple Retina.
Další šok přinese přímé srovnání Apple Retina 15 inch se Sony VAIO E 17. Apple má sice větší rozlišení (vyšší než Full HD), ale Vaio má obraz s lepšímy barvami i kontrastem.........

Také jsem si kdysi říkal, že fotky na FB a nebo web můžu dělat vlastně na jakémkoliv ntbk, protože vzhledem k tomu že každý vidí obraz jinak, je to fuk. To platí do momentu, dokud se na uvedené nepodíváte na zkalibrovaném monitoru! 

     Přímo v katalogu Sony je uvedeno že jde u 2 modelů (13 a 15 inch) o IPS displej až na poslední stránce katalogu v technických údajích..... Trochu smutné že jsou upřednostňovány jakékoliv jiné údaje než obraz u zařízení které zobrazuje!

Vytunění Sony Vaio E 17 přineslo tento výsledek: Photoshop CS6 nabíhá do 3 vteřin (to je jen příklad, který si můžete srovnat se svým pc)
Konfigurace: INTEL Core i7 Ivy Bridge 3612QM + SSD disk HyperX 240GB + RAM 2 x 4 GB (8GB) DDR3 1600 MHz + samozřejmě externí 2 GB grafická karta Radeon. "Vypreparovaný" disk 750 GB vložen do krabičky Evolve s USB 3.

Bolest č 2 nekompetentnost vydavatelů tzv. "odborných" periodik! K tomuto závěru mě přivedl fakt, že např. v magazínu Computer, NENÍ OBRAZ V TESTU
20 ntbk!  VŮBEC HODNOCEN! A ještě tam vyhrálo Lenovo (asi hodně reklamy:-), které má v řadě G všechny displeje do fialova a s dosti viditelným svislým řádkováním!  Osobně jsem úspěšně vracel v rámci předprodejního servisu a vady byly uznány v plném rozsahu a peníze vráceny.....
 
*Stejný problém zažijete samozřejmě i ve Fotočasopisech, kde testují další "odborníci" objektivy a klidně převezmou pochvalu na průser desetiletí Tamron 18-270.
* Že jde o placené testy přebírané bez vlastního názoru, natož odborného posouzení je jasné z vyloženě špatných objektivů pochválených i na D-Preview, ke kterému vzhlíží řada lidí jako ke zdroji "seriózních" informací.....
* Tamron 18-270 dokonce vyhlásili objektivem roku EISA odborníci, přesněji řečeno spolek patrně slepých amatérských fotografů s novinářským průkazem! Je to stejné jako když zedníci vyhlásí nejlepší tlakový hrnec na polívku!:-)
* A jak si myslíte že se udělují výrobky roku v jiných časopisech? No přece podle objemu reklamy! :-)
Obraz na tv, případně zvuk si můžeme vyzkoušet, ale jak si srovnat displeje ntbk, když se těch s IPS nebo jinými lepšími displeji nedočkáte, protože se jich v obchodě bojí jako čert kříže?

Srovnání OBRAZU Sony S 15 s IPS a E 17 bylo zajímavé a pro práci na fotkách PS6  jednoznačné. Srovnání Sony VAIO E 17 s Jabkem Retina v 15 inch také. Mám vítěze.....

Co z výše uvedeného plyne?

1) IPS displeje se v 17 ntbk. nedělají, lepší displeje v 17 velmi sporadicky, nebo nejsou dováženy do CZ.

2) FHD displeje menší než 17 jsou pro editaci fotek nepoužitelné. Ty Ntbk které by jste chtěli srovnat na obchodě vedle sebe nikdy neuvidíte = neporovnáte!


3) Testy na cokoliv jsou v podstatě skryté PR články. Odborníci u NTBK nehodnotí vůbec obraz! U objektivů i těl přebírají PR informace. Takže serózní informace v nich nenajdete!


4) I rádoby odborné a uctívané servery píšou PR bláboly. Pro ty kdo nejsou schopni si test udělat sami, najdou řadu odkazů na těla i objektivy na: http://www.fotokurzy.eu/testy-fototechniky


5) Nejen že neexistuje ntbk pro fotografy, ale také neexistuje ntbk pro editaci z více megapixelových kamer (20-36 mpx) Nabušené firemní, nebo herní stroje nemají IPS a nabušenost je většinou mimo potřeby editace RAW a TIFF.


6) U ntbk je bohužel srovnání nemožné, moje řešení je určitě jen jedno z několika dalších.
Dejte o něm vědět!

P.S. Smutnou zprávou je, že cca do 5 let nebudou v prodeji žádné 17 inch (či větší) ntbk..........Tablety a ultrabooky to převálcují, ale jaksi se prostě zapomnělo na fotografy........